Nincs mit szépíteni! Télen sokkal kevesebbet mozgunk, többet maradunk otthon, gyakrabban kerülnek elő az üres kalóriákat tartalmazó nassolnivalók. Az ünnepek alatt és a hosszú, unalmas téli estéken könnyebben esünk túlzásokba, ennek viszont hamar látható következményei lehetnek.

A téli időszak fizikailag és lelkileg is megterhelő időszak, amikor fennáll annak a veszélye, hogy szervezetünk kiürül vitaminkészleteiből, ezért hangulatunk romolhat, energiaszintünk is lényegesen mérsékeltebb lehet. A vitaminhiányos állapot, kiegészülve az egészségtelen táplálkozási szokásokkal és a mozgásszegény hétköznapokkal, nagyon hamar túlsúlyt és kedvetlenséget eredményezhetnek, megjelenhet a téli depresszió.

Táplálkozási szakemberek meggyőződése, hogy a téli depresszió mérsékelhető, ha a táplálkozási szokásainkban tudatosabbak maradunk és olyan szezonális „szuperélelmiszereket” fogyasztunk, amelyek vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. A megfelelő étkezés hozzájárulhat a kedélyállapot javításához, az energiaszint növeléséhez, és csökkentheti a hízás mértékét, nem utolsó sorban támogathatja a szükséges vitaminok megfelelő pótlását is.

Élelmiszerek, amelyeket érdemes fogyasztani!

Nézzük meg, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket különösen érdemes beépíteni a téli hétköznapokba:

  1. Citrusfélék: a narancs, mandarin, grapefruit és citrom kiváló C-vitamin-források. Ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása erősítheti az immunrendszert és segíthet megelőzni a megfázást vagy az influenzát.
  2. Gyökérzöldségek: a répa, cékla, sárgarépa és más gyökérzöldségek is tartalmaznak A-vitamint, ami szükséges lehet a jó látáshoz és az egészséges bőrhöz.
  3. Leveles zöldségek: a kelkáposzta, spenót, brokkoli, petrezselyem egyaránt gazdag K-vitaminban és olyan ásványi anyagokban, amelyek a vérlemezkékre lehetnek jótékony hatással.
  4. Diófélék és magvak: a mogyoró, a mandula, a lenmag és a tökmag is bővelkedik E-vitaminban, valamint magas antioxidáns tartalommal bír, így segíthet védeni a sejteket a káros hatások ellen.
  5. Gombák: a különféle gombafajták, mint például a könnyen beszerezhető csiperke, D-vitamint is tartalmaznak, ami elengedhetetlen a csontok erősítéséhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Kalóriatartalmuk nagyon alacsony, elkészítési módjuk igen változatos.
  6. Tenger gyümölcsei: a lazac, tonhal és más halfajták kiváló D-vitamin és omega-3 zsírsav források. Ezek jótékony hatással lehetnek az idegrendszer-, valamint a szív-és érrendszer működésére.
  7. Hüvelyesek: borsó, lencse, bab, sárgaborsó, mind-mind kiváló rostforrás, valamint B-vitaminokban és fehérjében dús élelmiszerek, amelyek többek között az emésztést is megfelelően támogathatják.
  8. Magas rosttartalmú és teljes kiőrlésű gabonafélék: a jó minőségű, lassú felszívódású szénhidrátok is részei a kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Tökéletes rost- és vitaminforrások lehetnek a minőségi gabonafélék, pékáruk.
  9. Folyadék: a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen lehet szervezetünk megfelelő működéséhez. Felnőttek számára a napi minimum 2-2,5 liter víz, illetve cukormentes folyadék fogyasztása ajánlott a téli hónapokban is. A hidratáltság mértéke szorosan összefügg a teljesítménnyel, az energiaszinttel és a koncentrációképességgel.

Laborvizsgálattal a kiegyensúlyozott hétköznapokért

Amennyiben úgy érzi fáradtságának, súlytöbbletének egészségi okai is lehetnek, vagy bizonytalan szervezete vitamin-ellátottságában, jelentkezzen laborvizsgálataink egyikére:

Vitamin profil csomag
Vital plusz állapotfelmérés csomag

Életmódváltó és állapotfelmérő csomagjainkat egész januárban kedvezményesen biztosítjuk:

Életmódváltó profil csomag: 17.300 Ft helyett 15.900 Ft
Női állapotfelmérő profil csomag: 41.550 Ft helyett 37.200 Ft
Férfi állapotfelmérő profil csomag: 36.000 Ft helyett 32.000 Ft

Foglaljon időpontot még ma, online időpontrendszerünkön keresztül, kényelmesen!