Közeleg a tél, és sokan ilyenkor automatikusan odakészítik az étkezések mellé a multivitamint, kampányszerűen elkezdenek szedni ilyen-olyan étrend-kiegészítőt, és számolatlanul adják a vitamintartalmú cukorkát a gyerekeknek. Fontos tudni: a vitaminokra nagy szüksége van a szervezetünknek, különösen a hidegebb hónapokban, amikor kevesebb a friss zöldség, gyümölcs, de nem mindegy, miből, mennyit, mivel és mikor szedünk.
A csodatévő vitaminok
Egészségünk, bőrünk, hajunk, körmeink épségének megőrzéséhez, látásunkhoz szükségünk van vitaminokra, s ez különösképp igaz az idősebbekre, terhesekre, szoptató anyukákra, dohányosokra vagy épp a nehéz fizikai munkát végzőkre és a serdülőkre. A vitaminok egy része tápanyagokkal jut a szervezetünkbe, s ez elsősorban a friss zöldségekre, gyümölcsökre igaz, így azok nyers fogyasztása általában kifejezetten javallott. A vízben oldódó vitaminokat nem tudjuk raktározni, ezért azokat gyakrabban kell szednünk, a zsírban felszívódó vitaminokat pedig csak akkor vagyunk képesek hasznosítani, ha megfelelő mennyiségű zsiradékot tartalmaz az étel.
A-tól D-ig
Való igaz, hogy a téli hónapokra elsősorban a C-vitamin fokozottabb szedését javasolják a szakemberek, hiszen nemcsak az immunrendszert erősíti, de enyhe antibiotikus hatása is van. Mivel szervezetünk nem tudja tárolni a C-vitamint, ezért nagyobb dózisra van szükségünk, azon belül is elsősorban a lassan lebomló és felszívódó fajtákból.
Másik fontos „tuning” a téli hónapokban a B-vitaminok családja: ha például nincs elegendő B6 vitamin a szervezetünkben, gyengeséget, levertséget, fáradtságot tapasztalhatunk, míg a B1 vitamin hiánya az idegek megfelelő működését akadályozhatja.
A havazás, havas eső, szél, köd elsősorban a bőrünket, a szemünket irritálja, és sokan tapasztalják ilyenkor, hogy a körmeik sérülékenyebbek, az ujjbegyeik jobban kiszáradhatnak, megrepedezhetnek, ezért is fontos, hogy a májban raktározódó A-vitamin beviteléről gondoskodjunk.
Mivel a téli hónapokban jóval kevesebb a napsütés, mint tavasszal, vagy nyáron, ezért mi magunk kevésbé tudjuk természetes úton megtermelni a D vitamint, ezért fontos annak megfelelő pótlása. D vitamin hiányában a kalcium nem tud jól beépülni a csontokba, hiánya zavart okozhat a hormonok működésében, a vérnyomásban, de ez a vitamin járul hozzá ahhoz is, hogy fertőzések ellen hatékonyabban tudjon védekezni a szervezetünk. Influenzás, náthás időszakban tehát kifejezetten ajánlott a nagyobb dózisú D vitamin-bevitel.
Vértezzük fel magunkat az influenza ellen!
Az influenzavírusoknak három csoportja van: az A, B és a C típus, s az első kettő tehető felelőssé az évente ismétlődő influenzajárványokért. Cseppfertőzéssel terjed, fejfájással, száraz köhögéssel, hidegrázással, az egész testre kiterjedő fájdalommal, emésztőrendszeri tünetekkel és magas lázzal jár, de a betegséget sokszor kíséri bakteriális felülfertőzés: középfülgyulladás, torokgyulladás, hörghurut és tüdőgyulladás. A HR-Pharma szegedi laborszolgáltató által kínált csomag egy egyszerű vérvétellel segít kimutatni az esetleg fennálló vírusfertőzést:
Influenza fertőzés csomag
A vitaminszint ellenőrzés Szegeden a HR-Pharma akciós vitamin profil-csomagjában szintén elérhető: ez a B és D-vitamin, a pajzsmirigy hormonok szabályozásának vizsgálatát, valamint a kalcium szintek mérését is tartalmazza.