Nap, víz, mágnesesség, mozgás, hőmérséklet – olyan, a természetben megtalálható erőforrások, amelyek okosan és jól használva az emberi test gyógyítására is alkalmasak. Az említett természeti erőforrásokat használó tudományt fizioterápiának nevezzük, amelynek világnapját minden évben szeptember 8-án ünnepeljük.

A physos (természet) görög szóból alkotta meg a modern orvoslás a ma ismert fizioterápia fogalmát, amellyel elfogadta, hogy a gyógyszerek és műtétek mellett a természet erői is segíthetnek a betegek gyógyulásában. Már az ősember is használta a gyógyfüveket, hogy bajait enyhítse, de az időszámításunk előtt bő négyszáz évvel maga Hippokratész is alkalmazott masszázst és hidroterápiát. E tudományág fejlődése a 19. századtól gyorsult fel, köszönhetően Sir Thomas Arnoldnak, aki a modern hidroterápia és a gyógytorna alapjainak kidolgozásával járult hozzá annak elismertetéséhez. A Gyógytornászok Világszövetsége kezdeményezésére minden évben az ő születésnapján, szeptember 8-án ünneplik a fizioterápia világnapját.

Fizikai, kémiai és speciális kezelések

A fizioterápia tág fogalom, s beletartozik minden olyan kezelés, amely a fizikai és kémiai energiák – nap, víz, hőmérséklet, emberi mozgás, elektromosság, mágnesesség, ultrahang – jótékony hatásaira épül. Beszélhetünk fizikai energiával gyógyító, azaz fizikoterápiáról, illetve kémiai energiát hasznosító módszerekről. Előbbibe beletartozik az elektroterápiától kezdve a gyógytornán, masszázson, ultrahangos kezelésen át, a napfénnyel, ultraibolya-, vagy infravörös sugárzással lézerkezeléssel történő gyógyítás ugyanúgy, mint a hőterápia, a pakolások, szauna, hőlégkamra, gőzkamra, vagy épp a hidroterápia. A kémiai energiák használatának ismert ága a balneoterápia, de az inhalációs kezelések is széles körben elterjedtek ma már. A fizioterápia speciális része a gyógyélelmezés, a klíma és a barlangterápia is.

Az állapotfelméréstől az életviteli tanácsokig – fizioterápia Szegeden

Napjainkban egyre nagyobb az igény a fizioterápiás kezelésre, amely a megelőzésben, a gyógyításban és a rehabilitációban is segíthet. A szegedi HR-Pharma minden kezelést egy állapotfelméréssel kezd, amely során részletesen kikérdezik a pácienst panaszairól, életviteléről így pontos kórtörténetet tudnak felállítani. Az állapotfelmérés része a testtartás vizsgálat, hiszen mindig a teljes testet és annak elváltozásait vizsgálják, nem csak a problémás területet, emellett funkcionális tesztekkel, valamint ízületi mozgástartomány-méréssel pontosítják, hogy mi állhat a probléma hátterében. A felmérés minden esetben egy rövid és egy hosszú távú kezelési tervfelállításával, ismertetésével, kezelési technikák ajánlásával és életviteli tanácsokkal zárul.

Fizioterápia Szegeden: