A január nemcsak egy új esztendő kezdete, hanem az újévi fogadalmak ideje is. Sokan ilyenkor határozzák el, hogy többet törődnek az egészségükkel, tudatosabban táplálkoznak, sportolni kezdenek. Már néhány apró, de betartható vállalás is kedvező folyamatokat indíthat el, amitől hosszabb távon is fittebbnek, energikusabbnak érezhetjük magunkat, nem árt azonban tudni: fontos, hogy milyen alapállapotban látunk neki az edzéseknek, életmódváltásnak.

A szűrővizsgálatokra szánt idő és energia talán az egyik legjobb befektetés, amelyet az egészségünkért tehetünk, így érdemes már év elején átgondolni, melyek a legszükségesebb vizsgálatok, amelyeket semmiképp se hagyjunk ki. Egyszer egy évben mindenképp ajánlott az úgynevezett „nagy labor” – ez a szegedi laborszolgáltatónál, a HR-Pharmánál a Vital plusz csomag keretében kényelmesen, sorban állás nélkül elvégezhető – amely nemcsak szervezetünk, vérképző rendszerünk alapvető működéséről tájékoztat, de a szénhidrát-, fehérje-, izom- és zsíranyagcseréről, a máj-, hasnyálmirigy- és vesefunkcióról, s a szervezet esetleges gyulladási folyamatairól is. Egyes szűrések kortól és nemtől függetlenül mindenki számára hasznosak: ilyenek a szemészeti, fogászati, szájüregi szűrések. Érdemes évente egyszer a bőrgyógyászt is felkeresni, hogy átvizsgálja anyajegyeinket, szemölcseinket, segítve a melanóma felderítését. Negyven éves kor felett a tüdőszűrést, ötven felett a vastagbél tükrözést és/vagy a székletvér vizsgálatot ajánlott rendszeresen elvégeztetni.

Mielőtt felhúzzuk a futócipőt…

„Minden reggel futni megyek. Kétnaponta úszni fogok. Leporolom a biciklit, a sítalpat, a nordic walking botot, előveszem a garázsból a bokszzsákot” – ilyen, és ehhez hasonló újévi fogadalmakat teszünk. Csakhogy, ha sportosabb előélet nélkül, hűbelebalázs módjára vágunk neki a keményebb edzéseknek, előfordulhat, hogy több kárt okozunk, mint amennyi hasznot reméltünk a rendszeres testmozgástól. Éppen ezért érdemes egy állapotfelméréssel kezdeni, amiből kiderül, milyen állapotban van a szervezetünk, milyen az edzettségi szintünk, s mely mozgásformák felelnek meg leginkább nekünk. Nem mindegy, hogyan és mennyit edzünk, és mennyi időt szánunk a regenerálódásra. Az edzésünk optimális mennyisége nagyban függ az életkorunktól, testsúlyunktól, a tudott vagy épp rejtett betegségektől is.

Együnk tudatosabban!

Ha túl vagyunk a karácsonyi, szilveszteri nagy közös ebédeken, vacsorákon, s átéltük, mennyi kellemetlen következménnyel járhat a túl sok kalóriabevitel – főleg, ha az kevés mozgással párosul – talán nem is lesz olyan nehéz belevágni egy könnyebb, a nyers zöldségeket, gyümölcsöket, halat, fehérjéket, zsírban, sóban és cukorban szegény ételeket előtérbe helyező étrendbe. Fontos arra is figyelnünk, hogy amikor táplálkozási vagy sportolási szokásaink megváltoznak, azzal együtt szervezetünkben is változás zajlik, amelyek a laboratóriumi paramétereknél sokszor hamarabb megjelennek, mint a látható testtömeg vagy izomtömeg változás. Épp ezért célszerű az életmódváltás kezdetén egyfajta kiindulópontként megmérni e fontos paramétereket, s ezekkel összevetni a későbbi, pozitív változás mutatóit.

A szegedi HR-Pharma laborvizsgálati és életmódváltó csomagjai segítenek abban, hogy pontos képet kapjunk a szervezetünk aktuális állapotáról:

Vital állapotfelmérő csomag
Vital plusz állapotfelmérő csomag
Életmód csomag

Foglaljon időpontot még ma és kapjon naprakész információt szervezetének állapotáról.