A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1991-ben tartotta meg először a Cukorbetegek Világnapját, a kezdeményezéshez pedig mára közel 150 ország csatlakozott. Ilyenkor hazánkban is még erőteljesebben hívják fel a figyelmet a rendszeres szűrés fontosságára.
Az ENSZ által is hivatalosan elismert világnap szimbóluma a kék kör, amely a betegség globális jellegét és a közösség összetartozását jelképezi, november 14-ét pedig azért választották a megünneplésére, mert 1891-ben ezen a napon született az inzulin társfelfedezője, a kanadai orvos Sir Frederick Banting.
A betegek több, mint harmadát nem diagnosztizálják
Az IDF adatai szerint világszerte több, mint félmilliárd felnőtt él cukorbetegséggel, számuk 2045-re 700 millióra emelkedhet. Közöttük több, mint 1,2 millió gyermek és serdülő él 1-es típusú cukorbetegséggel, mely kialakulásának esélye az életkorral emelkedik. 44 éves korig a nők, a későbbi életkorokban a férfiak körében gyakoribb.
Hazánkban a KSH adatai szerint a felnőtt, azaz 20-79 éves korosztályban 2000-ben 491 ezer, húsz évvel később már 661 ezer cukorbeteg élt. Becslések szerint a cukorbeteg felnőttek 36 százalékát nem diagnosztizálják, így a kezelésük is elmarad, ami további szövődmények kialakulásához vezethet.
Inzulinrezisztencia, a cukorbetegség előszobája
A cukorbetegség klasszikus klinikai tünete a vizelet mennyiségének megnövekedése, az állandó szomjúságérzés, a fokozott folyadékfelvétel, de felléphet bőrviszketés, fáradtság, étvágytalanság, hányinger, s akár a kézujjak zsibbadása vagy a lassú sebgyógyulás is erre utalhat. Sokan a cukorbetegség előszobájának nevezik azt a jelenséget, amikor a különböző szövetek és szervek inzulinra adott érzékenysége lecsökken. Az inzulinrezisztencia legfontosabb következménye, hogy az idő előrehaladtával 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat. A stressz, a mozgásszegény, ülő életmód, a rendszertelen táplálkozás és az elhízás is hozzájárulhat az inzulinrezisztencia létrejöttéhez.
Kinek ajánlott a rendszeres szűrés?
Túlsúly, magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek esetén kifejezetten ajánlott a rendszeres cukorbetegség-szűrés, de azoknak is szükségük van a gyakoribb és korábbi vizsgálatokra, akiknek családjában előfordult ilyen betegség. A HR-Pharma, a szegedi laborszolgáltató több olyan vizsgálati csomagot is kínál, ami kifejezetten a diabetes rizikó-faktorokat méri, információt nyújtva az aktuális éhgyomri glükóz és inzulin szintről is. A hemoglobin A1c vizsgálat pedig az elmúlt 3 hónap vércukor átlagáról ad információt, mely segíthet a diagnózis felállításában.