Hazánkban humán szempontból legfontosabb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), mely legnagyobb számban az erdőkben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő.
Emellett már városi környezetben is jelen van, különösen az összefüggő növényzettel borított kisebb-nagyobb területeken, így akár parkokban és családi házak kertjeiben.
Elsősorban április-május-júniusban és szeptemberben aktív.
Milyen betegségeket terjeszt a kullancs?
Hazánkban a két legfontosabb emberi betegség a kullancs által terjesztett vírusos agyhártya/agyvelőgyulladás és a Lyme-kór, mindkettő a fertőzött közönséges kullancs csípésével terjed.
A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás az esetek jelentős részében tünetmentes vagy enyhe, nem specifikus tünetekkel jár, melyet követően teljes a gyógyulás. Minden ötödik betegnél azonban bekövetkezik a központi idegrendszer gyulladása, mely kórházi ellátást igényel.
Specifikus terápia nincs. A fertőzés védőoltással megelőzhető.
A Lyme-kór legjellegzetesebb, az esetek 60-80%-ában előforduló klinikai tünete a vándorló bőrpír (erythema migrans), amely általában 7-10 napos lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. A bőrelváltozás mindig kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál.
A bőrjelenséget kísérhetik nem specifikus, valamint idegrendszeri tünetek is. Igen ritkán, a kezeletlen, vagy nem megfelelően kezelt betegeknél idegrendszeri, mozgásszervi vagy a szívet érintő szövődmények jelentkezhetnek, melyek a megfelelő antibiotikum-kúrával megelőzhetők.
Hogyan diagnosztizálható a Lyme-kór?
A betegség a jellemző bőrtünet (influenzaszerű tünetekkel kísérve), valamint a kullancscsípés megléte alapján általában nagy biztonsággal diagnosztizálható.
A kezelőorvos a diagnózis alátámasztására vérmintából ellenanyag-kimutatást írhat elő, az antitestválasz általában lassan (3–6 hét alatt) fejlődik ki.
Létezik-e egyéb kullancs megelőzési lehetőség?
Amennyiben kertben vagy erdőben, kullancsveszélyes területen tartózkodik valaki, célszerű zárt cipőt, világos színű ruházatot viselni, és kullancsriasztó krémet használni.
A ruházatot és a szabadon lévő bőrt rendszeresen át kell vizsgálni, és a kullancsot azonnal el kell távolítani.
Háziállatokban is lehet kullancs, ezért őket is érdemes átvizsgálni.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Az első és legfontosabb feladat a vérszívó minél hamarabbi, óvatos eltávolítása. A kullancs eltávolításához nem szükséges orvos segítségét kérni. Az eltávolításhoz legalkalmasabb eszköz a kullancs-eltávolító kanál (érdemes gyógyszertárban beszerezni és otthon is tartani/kirándulásokra is magunkkal vinni.
Ezzel a kullancs a bőrhöz legközelebb eső részénél ragadható meg, anélkül, hogy utótestét összenyomnánk.
Fontos, hogy semmilyen eszközzel ne tekergessük a bőrbe fúródott kullancs potrohát, mivel ennek következtében a kullancs a teljes béltartalmát a vérkeringésbe ürítheti. Ne használjunk egyéb házi praktikákat sem, ne kenjük be olajjal vagy zsírral a kullancsot.
Ez ugyancsak azt eredményezi, hogy visszaöklendezi a félig megemésztett vért, s így a kórokozókat is.
A kullancs eltávolítását követően fertőtlenítsük a sebet, jegyezzük fel a kullancscsípés helyét/időpontját, és figyeljük a csípés helyét 1-2 hétig. Amennyiben a kullancs eltávolításakor a fej beszakadna, nem kell megijedni, a beszakadt fej nem fertőz és pár napon belül kilökődik a testből.
Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ