„Még a hajam is kihullik az idegességtől” – szoktuk mondani félig viccesen, nem is sejtve, mennyire igazunk lehet: olykor ugyanis a stressz okozza ezt a valós problémát, miközben számos más magyarázata is lehet a kellemetlen jelenségnek. Mikor érdemes orvoshoz fordulni, s milyen vizsgálatok segíthetnek a megelőzésben, kezelésben?
A hajszál a szőrtüsző „terméke”: az, hogy milyen sűrű és vastag a hajkoronánk, genetikailag meghatározott. A hajhullás hátterében is zömmel örökletes tényezők állnak. Amíg naponta csak néhány szál hajunkat veszítjük el, addig nincs miért aggódnunk, de ha ez a szám száznál több, akkor érdemes kiderítenünk, mi okozza a gondot. Az okok kis túlzással százfélék lehetnek, ezért nem könnyű megállapítani a kiváltó tényezőt/tényezőket. A genetikai hajlamon túl, például hormonális változások – felborult tesztoszteron-ösztrogénszint arány, pajzsmirigy-zavarok – de akár gyulladás, vitaminhiány, bőrbetegség is állhat a háttérben, amelyeket a szegedi laborszolgáltató, a HR-Pharma által kínált vizsgálatok segíthetnek kideríteni.
Stressz, betegség, de akár fogyókúra is kiválthatja a hajhullást
A szervezetet ért külső hatások – mérgezés, sugárzás, égés, vegyi anyagokkal való direkt találkozás – szintén kiválthatnak hajhullást, de a tartós stressz, az immunrendszer átmeneti gyengülése, szervi megbetegedések, gyógyszerhatások is felelősek lehetnek érte. Sőt, akár egy drasztikus fogyókúra vagy az egyoldalú táplálkozás, s az ennek következtében fellépő vas-, és cinkhiány is állhat a háttérben.
A kismamáknak nem kell megijedniük
Bizonyos életszakaszokban szintén előfordulhat, hogy ritkulhat a korábban gyönyörű hajkoronánk. Szülés után tapasztalhatnak ilyet a kismamák, ám a hormonális eltérések visszarendeződése után ez általában különösebb kezelés nélkül elmúlik. Ha azonban egy évnél tovább fennáll ez a jelenség, érdemes orvoshoz fordulni. Menopauza után csökken az ösztrogéntermelés, ilyenkor is kialakulhat hajhullás.
Gyengéd ápolás
Akárcsak a bőrönkre, a hajunkra is hatással van a táplálkozásunk, ezért érdemes vitaminokban és tápanyagokban gazdag ételeket fogyasztani. A speciális fejbőrápoló- és hajerősítő termékek, a megfelelő cinkadagolás, valamint a természetes anyagból készült kefék és fésűk használata szintén csökkentheti a hajhullás mértékét.
A szegedi HR-Pharma több olyan vizsgálati csomagot kínál – ezen belül akár külön-külön a nők és a férfiak számára –, amelyek részletes képet adnak a szervezet általános egészségi állapotáról, az esetleg fennálló gyulladási folyamatokról, s arról is, milyen vitaminok, nyomelemek hiányoznak a szervezetünkből, amely okozhatja akár a hajhullást is.