Minden évben a tavaszi nap-éj egyenlőséget megelőző pénteken tartják az alvás világnapját: ez idén március 14-ére esik. Ilyenkor a szakmai szervezetek külön is felhívják a figyelmet arra, hogy a kialvatlanság számos betegség forrása lehet. De mit tehetünk azért, hogy megfelelően kipihenjük magunkat?
Az utóbbi években számos tanulmány született arról, mennyire fontos a testi és lelki egészségünk megőrzése szempontjából a jó minőségű alvás. Életszakaszainktól függően más-más mennyiségű pihenésre van szükségünk: amíg a csecsemőknek, kisgyermekeknek az átlagosnál több, akár 14-16 órányi alvás is kell, addig felnőttek esetében hét-nyolc órányi alvásidő az ajánlás.
Éjszakáink több mint felét felületes alvással töltjük, 20-25 százalékát az úgynevezett REM (Rapid-Eye-Movement, azaz gyors szemmozgás) szakaszban – ez a hosszútávú tanulási folyamatokhoz és a naponta átélt tapasztalatok feldolgozásához elengedhetetlen –, míg 10-20 százalékát mély alvásban. Ez utóbbi azért kifejezetten fontos, mert ilyenkor szervezetünk lelassul, csökken a légzésszám, alacsonyabb lesz a vérnyomás, a pulzus, az izmok ellazulnak. Ebben a szakaszban regenerálódnak a sejtek, szövetek, és az immunrendszer is ebben a fázisban erősödik.
Kevés alvás, nagyobb testsúly
Mindebből az is kitűnik: ha nem alszunk eleget és jól, az az egészségünkre is rossz hatással lehet. Nemcsak a munkában teljesítünk rosszabbul, de idegrendszeri, szív-, és érrendszeri, hormonális tünetekkel is szembe kell néznünk, romolhat a mentális egészségünk, s általában a közérzetünk. Rossz hír, hogy az alváshiány a testsúlyunkat is befolyásolhatja: egyes kutatások szerint, akik éjszaka nem tudják megfelelően kipihenni magukat, másnap többet esznek, és kevesebb zsírt égetnek el.
Alvászavarról általában akkor beszélünk, ha lefekvés után legalább fél óra telik el, míg elalszunk, éjszaka többször felébredünk, s utána álmatlanul hánykolódunk. Napközben ilyenkor csak magasabb adag koffeinbevitellel vagyunk képesek a teendőkre koncentrálni, kora este a tévét nézve elbóbiskolunk, s általában egész nap fáradtságra, levertségre panaszkodunk.
Forró fürdő, hideg szoba
Krónikus és tartós alvászavar esetén legjobb, ha orvoshoz fordulunk, aki gyógyszeres kezelést is előírhat. Ám magunk is sokat tehetünk a jobb alvásért: könnyű vacsorát fogyasszunk, s azt se közvetlenül elalvás előtt. Este már ne igyunk alkoholt, koffeintartalmú italokat, s kerüljük a túl intenzív testedzést is. Egy forró fürdő segíthet az ellazulásban, s jó, ha a hálószobában hűvösebb a hőmérséklet. Kutatások szerint a monitorról, okos telefonról áramló fények és impulzusok is zavaróak lehetnek, ezért jobb, ha ezeket is kellő időben lekapcsoljuk, mielőtt nyugovóra térünk.
Szervezetünk általános állapotáról részletes információt nyújtanak a szegedi laborszolgáltató vizsgálati csomagjai.
A szegedi HR-Pharma ajánlata állapotfelméréshez: