Több komoly betegséget is terjeszthetnek a hazánkban honos kullancsok, amelyek annyira elszaporodtak, hogy akár városi területek zöldövezeteiben is jelen lehetnek. Az egyik ilyen betegség a Lyme-kór, amely akár hosszan tartó problémákat is okozhat kezelés hiányában.
A kullancsok hazánkban is gyakoriak
Előfordulásukat leginkább a gazdag aljnövényzetű erdőkhöz, valamint egyéb, bokros-fás területekhez kötik. A kutatók szerint azért, mert itt a legkisebb a hő- és páratartalom-ingadozás, valamint a legtöbb potenciális gazdaállat is itt található. Ma már azonban a városi bokros területek is érintettek.
A Lyme-kór egy vektorok által terjesztett, baktérium okozta betegség, mely az északi félteke mérsékelt égövi zónájában fordul elő leggyakrabban, írja az Országos Epidemiológiai Központ.
A kullancsok köztünk vannak
A Lyme-kór kórokozóját európai átlagban az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ tájékoztatása szerint a kullancsok 12%-a hordozza. A kullancsok fertőzöttsége a közép-európai országokban és a balti államokban a legmagasabb.
A megbetegedést 1975-ben, Old Lyme városban (Connecticut, Egyesült Államok) jelentkező, elsősorban gyermekeket érintő, ízületi gyulladással járó járvány kapcsán írták le, ahol a gyulladást sok esetben jellegzetes bőrtünet előzte meg.
A betegséget okozó baktériumot (Borrelia burgdorferi) 1982-ben, az Ixodes kullancsok tápcsatornájából Willy Burgdorfer azonosította.
Jellegzetes tünetei vannak
A Lyme-kór korai tünetei eltérőek. Korai szakaszában kicsi, piros dudor jelenik meg gyakran a kullancscsípés helyén, amely néhány nap alatt megszűnik. Ez még nem utal Lyme-kórra.
A fertőzést követő egy hónapon belül jelentkezhet kiütés. Egy kiterjedt vörös terület jelenhet meg, amely néha kitisztul a közepén. A bőrkiütés napok alatt kiterjed, és 30 centiméteresre is megnőhet. Általában nem viszket, nem fájdalmas, de tapintásra meleg lehet. Láz, hidegrázás, fáradtság, fejfájás, nyaki merevség és duzzadt nyirokcsomók kísérhetik.
Kezelés hiányában a Lyme-fertőzés szövődményei jelenhetnek meg a kullancscsípést követő hetekben-hónapokban. Egyik ilyen szövődmény a súlyos ízületi fájdalom és duzzanat, amely különösen nagy valószínűséggel érinti a térdet, de a fájdalom egyik ízületről a másikra is átterjedhet.
Neurológiai problémák is megjelenhetnek
Hetekkel, hónapokkal vagy akár évekkel a fertőzés után kialakulhat az agyat körülvevő membránok gyulladása, az arc egyik oldalának átmeneti bénulása (Bell-bénulás), a végtagok zsibbadása vagy gyengesége, valamint az izommozgás károsodása. Ezen kívül szívproblémák, szemgyulladás, hepatitisz is kísérhetik. A betegségre utalhat a súlyos fáradékonyság is.
Korai felismerésével könnyebb a gyógyulás
Korai stádiumban észlelve, a Lyme-kór szájon át adagolt antibiotikummal jól gyógyítható. A késői megjelenési formák esetében a diagnózis felállítása nehezebb, ilyenkor az orvos vérmintából ellenanyag-kimutatást (esetleg más vizsgálatotokkal kiegészítve) végeztet. Ekkor intravénás kezelésre lehet szükség. A Lyme-kór diagnózisa és kezelése után egy évvel célszerű ellenőrző vizsgálatot végezni, mert további pozitivitás esetén a kezelést meg kell ismételni.
A betegség megelőzése
Ha erdős, sűrű bozótos területre megyünk, fontos a zárt öltözék viselése és kullancsriasztó szerek használata. Kirándulások után érdemes a teljes testet – különösen a hajlatokat – átvizsgálni. Csípés esetén fontos a kullancs megfelelő, minél korábbi eltávolítása. Ha pedig a fenti tüneteket észleljük, forduljunk orvoshoz, hiszen korai diagnosztizálás esetén gyorsabban gyógyulhatunk és megelőzhetjük a szövődmények kialakulását.