Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban nyilvánította december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a HIV fertőzés és az AIDS-el összefüggő megbetegedések elleni közös fellépés, illetve a korai felismerés fontosságára.
Mi az AIDS és a HIV vírus?
Az AIDS, amely az angol acquired immunodeficiency syndrome, azaz szerzett immunhiányos tünetegyüttes elnevezés rövidítése, az immunrendszer betegsége. Okozója a humán immundeficiencia-vírus– HIV vírus –, az általa okozott betegség körülbelül 8-10 év alatt alakul ki. Két csoportja ismert, a HIV–1 a világjárványt okozó vírus, és a HIV–2, mely elsősorban Nyugat-Afrikában jellemző.
Az AIDS a HIV-fertőzés folyamatának utolsó szakasza, amikor a fokozatosan leépült immunrendszer már védtelenné válik a fertőzésekkel, tumorokkal szemben.
Az 1980-as elején a HIV fertőzöttek életkilátásai még rendkívül kedvezőtlenek voltak, a fertőzés néhány éven belül elérte a halálos AIDS stádiumot. Ez napjainkra a modern orvostudománynak köszönhetően sokat változott, a kezelések és gyógyszerek révén a HIV pozitív állapot évtizedekig tartható anélkül, hogy az AIDS megjelenne.
Hogyan terjed a fertőzés?
A betegség elsősorban szexuális úton terjed (70-80 százalékban), a fertőzött nemi váladék közvetítésével, de mivel vérrel is átvihető, így a terjedés a drogfogyasztók közös tű- és fecskendőhasználata során is bekövetkezhet. Első tünetei – láz, átmeneti nyirokcsomó-megnagyobbodás, rossz közérzet, izomfájdalom, bőrkiütés – a fertőzést követő egy-másfél hónapon belül lépnek fel, és jellemzően rövid időn belül spontán megszűnnek. Ezt követően a vírus évekig nem mutat klinikai tüneteket, miközben a szervezetben szaporodik, az immunrendszer állapota romlik, a beteg pedig az AIDS stádiumába kerülhet.
Európában ritkább
A WHO 2019-es adatai szerint mintegy 38-40 millió HIV fertőzött él világszerte, kétharmaduk Afrikában. Kezelést a betegek közel hetven százaléka kap. Az újonnan megfertőződöttek számát nagyságrendileg évi 1,7 millióra, a HIV-vel összefüggésbe hozható halálozások számát 700 ezerre becsülték, ez utóbbi jelentős, mintegy 40 százalékos csökkenés 2010-hez képest. A becslések alapján jelenleg világszerte több nő él HIV fertőzéssel, mint férfi, az új esetek azonban nagyobb arányban érintik a férfiakat. Európában a betegség ugyan ritkább, de 2010-hez képest az új esetek éves száma mintegy 50 százalékkal növekedett, legfőképp a kelet-európiai régióban.
Szűrés, felismerés, kezelés
A HIV fertőzés szerológiai vizsgálattal állapítható meg, az antitesteket a vérsavóból diagnosztizálják. Az 1980-as évek végén bevezetett, majd később továbbfejlesztett antiretrovirális terápia (HAART) nagy mértékben csökkentette az AIDS-szel összefüggő megbetegedések és halálozások számát. Járványügyi szempontból is lényeges, hogy a fertőzés ne terjedjen át másokra: ezért is fontos, hogy minél korábbi stádiumban felismerjék és kezeljék a betegeket.
Magyarországon több helyen, a fővárosban és vidéken is végeznek akár anonim HIV szűréseket. HIV antitestek kimutatására a HR-PHARMA laboratóriumában is van lehetőség. Emellett javasolt rendszeresen tájékozódni a szervezet általános állapotáról, legalapvetőbb életfunkcióiról, anyagcsere-folyamatairól egy egyszerű vérvizsgálattal. A HR-PHARMA szegedi laborszolgáltató több olyan csomagot is kínál, amely a vérképző rendszer működéséről, a máj- és vese alap funkcióikról, a szénhidrát-, a fehérje-, és zsíranyagcseréről tájékoztat.