Még tombol a nyár, sőt az augusztusi, szeptemberi hónapok is a tartós napsütés ígéretével kecsegtetnek. Ilyenkor sokan azt gondolják, kellő mennyiségű D-vitamint kap a szervezetük, ám ha túl sok időt töltünk a négy fal között, vagy borús, esős heteknek nézünk elébe, nem tudunk gondoskodni a szervezet effajta „raktárkészletének” feltöltéséről.
A D-vitamint – amelyből kétféle, egy aktívabb, jobban hasznosuló D–3, és egy kevésbé jól beépülő D–2 típust különböztet meg a tudomány – egy úgynevezett elővitaminból állítja elő a szervezetünk, napfény hatására. Vagyis papírforma szerint, ha márciustól októberig naponta 15-30 percet napsütésben tartózkodunk, úgy természetes módon is elegendőt „termel” meg belőle a szervezetünk. Ilyenkor is fontos azonban odafigyelni, hogy a napfürdőzésünket ne a legmelegebb, 11 és 15 óra közötti időszakokra ütemezzük, hiszen azzal a bőrrák kialakulásának kockázatát növelhetjük.
Sokan azonban olyan munkaidő beosztásban dolgoznak, vagy épp annyira elfoglaltak, hogy nem tudják kihasználni a természetes napsütés áldásos hatásait: számukra a D-vitamin pótlása nyáron is fontos lehet.
Csonterősítő, vírusellenes hatású
A D-vitamin segíti a kalcium beépülését a csontokba, így elengedhetetlen azok egészségének megőrzésében – ezt az alapvető tényt talán mindenki ismeri. Ám az már kevésbé közismert, hogy befolyásolhatja a hormonok működését, a vérnyomásunkat, és abban is segít, hogy vírusos fertőzések esetén hatékonyabban tudjon védekezni a szervezetünk. Ha ez a fontos vitamin nem áll kellő mennyiségben a szervezetünk rendelkezésére, az nemcsak a fogaink és csontjaink egészségét veszélyeztetheti, de akár az elhízás, a cukorbetegség, sőt olykor a depresszió vagy egy-egy daganatos megbetegedés kialakulásának hátterében is ott lehet.
A hal és a marhamáj nem elég
Nyáron tehát, ha elegendő időt tartózkodunk, leginkább sétálunk vagy sportolunk a napfényben, már ezzel sokat teszünk az egészségünkért. Étkezéssel ugyanakkor nem tudjuk hatékonyan pótolni a D-vitamint, mert a halfélék, a máj, a tojássárgája és egyes tejtermékek sem tartalmaznak belőle elegendő mennyiséget, ennek ellenére fogyasztásuk mégis hasznos lehet.
Egy egyszerű vérvizsgálattal képben lehetünk
Szervezetünk D-vitamin szintjéről könnyedén meggyőződhetünk egy egyszerű vérvizsgálattal, amelyből az is kiderül, hogy elégtelen, elegendő vagy éppen túl magas mennyiségben van jelen a D-vitamin szervezetünkben, ennek megfelelően annak pótlására, vagy a bevitt dózis csökkentésére van szükségünk.