Március 8-án ünnepeljük a nemzetközi nőnapot, amikor nemcsak a nők társadalmi szerepvállalására, a nemek közötti egyenlőség – bérezés, szakmai előmenetel – fontosságára, de egészségük és mentális jóllétük megőrzésére is fontos felhívni a figyelmet.
Születéstől a serdülőkor kezdetéig nagyjából azonos életpályán haladnak a lányok és a fiúk, mind testi, mind szellemi fejlődésük szempontjából, ám előbbiek számára a hormonális átalakulások, a nemi érés, a másodlagos nemi jellegek kifejlődése, a testalkat kialakulása a fiúkénál hamarabb kezdődik, és ezért hamarabb is fejeződik be. Tinédzserként, fiatal lányként részben e változásokkal, részben az ezekkel járó hangulat-ingadozásokkal, korábban nem tapasztalt érzelmek megjelenésével kell szembenézni. Az ifjúkor végére, 25-26 éves korunkra e változások befejeződnek, kialakul a női testalkat, s a korábbi érzelmi hullámvasút lecsendesedhet. Ekkortól általában 44-45 éves korig tart a nők biológiai szempontból termékeny időszaka, ekkor születnek a gyermekeik, ilyenkor történik meg a családalapítás, s a munka, a szakmai előmenetel szempontjából is ezek számítanak a legaktívabb éveknek.
Rettegett változókor
Míg serdülőkorban a rendszertelen vérzések megjelenése azt jelenti: elkezdődött a nemi érés, addig 45-50 év fölött ez már a változókorra figyelmeztet. A menopauza természetes biológiai állapot, amely a termékenység megszűnésével jár, mindemellett azonban sokszor kellemetlen testi tüneteket, érzelmi ingadozást, hangulatváltozásokat okozhat. A nők egy része ilyenkor úgy érzi, elveszíti vonzó testi tulajdonságait: a bőre megereszkedik, a haja hullik, a nemi élet a hüvelyszárazság miatt fájdalmassá válhat, az izzadás, hőhullámok, fejfájás, álmatlanság pedig akár a napi munkavégzést, a máskor szokásos rutinfeladatok teljesítését is megnehezíti. Ha ezek a tünetek felerősödnek, érdemes szakorvoshoz fordulni, aki gyógyszeres kezeléssel enyhíthet a problémákon. A patikákban számos olyan gyógyhatású készítmény kapható, akár vény nélkül is, amelyek segítenek átlendülni ezen a nehezebb időszakon. A rendszeres laborvizsgálatok – mint amilyenek a szegedi HR-Pharma csomagjai között megtalálhatók – hozzájárulhatnak a nőket fenyegető betegségek korai felismeréséhez.
Idős asszony nem vénasszony
A WHO „öregedési szakasznak” nevezi a 60 és 74 éves kor közötti időt, az efeletti éveket pedig öregkorként jelöli. Az orvostudomány fejlődésének, az egészségesebb életmódnak, a rendszeres mozgásnak köszönhetően egyre inkább kitolódhatnak az aktív évek, ilyenkor is fontos az egészség, a vitalitás megőrzése. A mozgásszervek megkopnak, az izmok teherbírása csökken, a csontritkulás pedig akár egy esés vagy kisebb ütés következtében is csonttöréssel járhat. Csökken a tüdő kapacitása, romlik a szaglás, az ízérzékelés, romlik a tápanyagok felszívódásának hatékonysága. Az egészséges ételek, a séta, a szellem karbantartása – olvasással, rejtvényfejtéssel – mind-mind segíthet abban, hogy a szépkor valóban sokáig szép maradjon.
A szegedi HR-Pharma nőknek ajánlott vizsgálati csomagjai: