Ahogy beköszönt a tavasz, sokan érzik úgy, mintha az időjárás nemcsak a természetre, de a fejfájásukra is komoly hatással lenne. A migrénes rohamok gyakorisága ilyenkor jelentősen megnőhet, különösen azoknál, akik frontérzékenységgel küzdenek. De miért pont tavasszal erősödnek ezek a tünetek?

A válasz az időjárás változás és az idegrendszer kapcsolatában rejlik. Tavasszal a hőmérséklet ingadozása, a légnyomás hirtelen változása jellemzőbb, valamint a páratartalom szeles időben erőteljesebben változhat. Ezek a környezeti tényezők befolyásolják az agy ereinek tágulását és szűkülését, ami kiválthatja a migrénes rohamokat. Az idegrendszer érzékenyen reagál ezekre a külső ingerekre, különösen akkor, ha az egyén már amúgy is hajlamos fejfájásra.

A migrénes rohamoknak számos kiváltó oka lehet: hormonális változások, stressz, alváshiány, bizonyos ételek fogyasztása (pl. csokoládé, sajt), de az időjárás változás is fontos szerepet játszhat kialakulásában. A megelőzés egyik kulcsa, hogy az érintettek figyeljék saját tüneteiket és azonosítsák a személyes trigger faktorokat. Migrénnapló vezetése segíthet felismerni az összefüggéseket.

Laborszolgáltatóként javasoljuk, hogy a migrénes panaszokkal küzdők bizonyos laborvizsgálatokat is végeztessenek el, hogy feltárhatók, kizárhatók legyen egyes okok. Kiemelten hasznos lehet a vitamin- és ásványianyag szintek (például magnézium, D-vitamin, B12-vitamin) ellenőrzése, hiszen ezek értékének eltérése is fokozhatja a fejfájás gyakoriságát és intenzitását. Hormonális vizsgálatok (különösen nőknél) szintén segíthetnek megérteni a tünetek mögött álló összefüggéseket. Egy átfogó vérkép, gyulladásos markerek (például CRP) mérése, valamint pajzsmirigyfunkciós tesztek szintén javasoltak, hogy kizárhatóak legyenek más, fejfájást kiváltó szervi eltérések. A szegedi laborszolgáltató, a HR-Pharma pedig erre megbízható, minőségi szolgáltatást kínál.

A migrén megelőzésére és kezelésére ma már több hatékony módszer is rendelkezésre áll. Gyógyszeres kezelésként a roham megelőzésére szolgáló szerek, valamint a rohamok enyhítésére adott fájdalomcsillapítók és specifikus szerek egyaránt megfelelő választást jelenthetnek. Életmódbeli változtatások, például a rendszeres alvás, a kiegyensúlyozott étrend, a hidratálás és a stresszkezelés szintén sokat segíthetnek.

Alternatív megoldások közül a biofeedback terápia, az akupunktúra, valamint a relaxációs technikák, mint például a meditáció és a jóga is ígéretes eredményeket hozhatnak. Fontos hangsúlyozni, hogy minden migrénes beteg más, ezért a legjobb kezelési módot mindig egyénre szabottan, orvosi közreműködéssel kell megtalálni. Tavasszal tehát érdemes tudatosan készülni a frontokra: figyeljünk testünk jelzéseire, vezessünk naplót a tünetekről, végeztessünk célzott laborvizsgálatokat, és időben alkalmazzuk a megelőző intézkedéseket. Így sokat tehetünk azért, hogy az év egyik legszebb időszakát fejfájás nélkül élvezhessük!

Foglaljon időpontot még ma és kapjon naprakész információt szervezetének állapotáról.